مشاوره نابینایان

مشاوره نابینایان در جهت حل  مسائل و مشکلات ناشی از آن است . این مشاوره میتواند هم به خود شخص و هم به خانواده فرد کمک نماید. چرا که ما در این مرکز از فارغ التحصیل رشته روانشناسی که خود هم نابینا است کمک گرفته ایم . تا بتواند این همدلی را با چاشنی عمل ترکیب نماید. 

برخورد با کودک :

زمانی که یک پدر و مادر با هزاران امید تصمیم به بچه دار شدن میگیرند و تمام امیدشان این است که یک کودک سالم داشته باشند، ممکن است که ناگهان پس از تولد کودک دچار شوک بزرگی شوند، بله دکتر به آنها میگوید نوزاد شما از نعمت بینایی محروم است، حال این والدین باید چه کنند، از همین حالا باید چه تصمیمی برای آینده این نوزاد بگیرند.
قطعا اولین برخورد آنها با این مشکل ناراحتی و غمگینی است،
اما پس از مدتی که میگذرد و کمی سازگار میشوند تصمیم میگیرند که باید چه کنند،
شاید اولین تلاششان این باشد که از حضور در جمع اجتناب کنند و نخواهند که به سؤالات دیگران پاسخ دهند، اما خوب باید بدانند که این امر برای همیشه نمیتواند اتفاق بیافتد و نهایتا باید تصمیم بگیرند تا با این واقعیت کنار بیآیند،

خانواده کودک معلول:

پس خانواده هایی که کودک معلول دارند به ویژه نابینا باید این اتفاق را باور کنند و با آن نجنگند و بپذیرند که این فرد وارد زندگی آنها شده است،و از مشاوره نابینایان کمک بگیرند.
همه افراد علی الخصوص خانواده این افراد باید بدانند که این کودکان در گام نخست به مانند همه کودکان یک کودک است پس تمام نیازهایی که یک کودک نیاز دارد را آنها هم نیاز دارند، در گام بعد این کودکان بسته به معلولیتشان اینجا نابینایی به یک سری کمک ها و رسیدگیهای خاصتری هم نیاز دارند.

مشاوره خانواده نابینایان :

اولین نکته ای که باید بگم این است که این والدین باید روز به روز به کودک خود کمک کنند تا مستقل شده و به روی پای خودش بایستد،
خیلی از والدین به عنوان دلسوزی یا دوست داشتن زیاد از حد اجازه نمیدهند تا کودکشان روی پای خودش بایستد و این امر تا نوجوانی و جوانی او نیز ادامه دارد، پس از فرزند خود یک فردی میسازند که به هیچ وجح نمیتواند کارهایش را خودش انجام دهد و از او یک آدم کاملا ناتوان میسازند.

توجه ویژه به کودک:

قطعا اینکه این کودک شما نیاز به توجه ویژه تری دارد امری است بدیهی اما به جا و منطقی چرا که
×. به غیر از اینکه او را ناتوان میکنید از او فردی میسازید پر توقع و فردی که در آینده فردی میشود که از همه توقع دارد در حین اینکه هیچ کاری نمیتواند انجام دهد.
×. در ضمن فردی میشود که نیازمند به ترحم خواهد بود، یعنی میخواهد این ترحمی که شما به او کردید دیگران هم به او بکنند.
اما خانواده هایی که با این امر بسیار منطقی برخورد کرده اند و در حین توجه به کودک اجازه داده اند مستقل شود در آینده نوجوان و جوانی توانمند و موفق را به جامعه تحویل میدهند.

پیشرفت کودک معلول به واسطه مشاوره نابینایان:

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنم این است که از همان کودکی زمینه های تحصیلی و پیشرفت کودک خود را فراحم کنند، پیشرفت در زمینه های مختلف مانند ورزش و هنر مخصوصا موسیقی،
چرا که آینده این افراد با تحصیل و توانمندی های گوناگون بسیار درخشان خواهد بود،
همچنین اگر توان مالی داشته بهتر است تا یک پس انداز مالی برای کودک خود داشته باشید تا در آینده بتوانید تا زمان یافت یک شغل او را از نظر مالی یاری نمایید.

نیازهای کودک:

خانواده هایی که به تمام نیازهای کودک خود توجه کرده و توانایی های او را شناسایی کرده اند، باعث میشوند تا این فرد معلول به فردی بسیار موفق و پر توان در زمینه های مختلف تبدیل شود و نه تنها باعث سرخوردگی و شرمساری والدینش نیست بلکه باعث افتخار برای آنها میشود.
مهم این است که نگرش های منفی خودشان را در مورد کودکشان تغییر داده و به توانایی های آنان ایمان آورده و آنها را پرورش دهند، چرا که این افراد پر از توانایی هستند.

اما یک صحبت با افراد جامعه درباره مشاوره نابینایان

اول صاحبان مشاغل:

کسانی که صاحب شغلی هستید باور کنید که این افراد به خصوص نابینایان فقط شاید کمی محدودیت داشته باشند اما بسیار توانمند هستند و میتوانند هرکاری را که در توانشان باشد انجام دهند و آن هم به بهترین نحو، این افراد تقریبا در تمام زمینه ها شغلی میتوانند موفق باشند اما کمی به اعتماد شما نیاز دارند،

مشکلات افراد نابینا

مشکل دیگری که افراد نابینا دارند مشکلات رفت و آمدنهای آنان است، ساختار شهر های ایران اصلا مناسب سازی نشده و بسیار برای این افراد مشکل آفرین است،
مشکل بعدی که افراد معلول (نابینا) و خانواده هایشان را آزار میدهد امر ازدواج آنها است، در اینجا هم نیاز است تا به خانواده ها بگویم این افراد فقط کمی به اعتماد شما نیاز دارند تا بتوانند یک زندگی موفق را بسازند.این ارم با مشاوره نابینایان امکان پذیر است.

سخن آخر:

پس چشم ها را باید شست، بیایید تا این افراد را جور دیگری نگاه بکنیم، ناتوان نه، افرادی که در حین اینکه بسیار توانمند هستند دارای کمی محدودیت هم هستند، محدودیتی که آنها را نه تنها محدود نکرده بلکه به سمت قله های موفقیت هم سوق داده است.

دوست نابینای من، قطعا تو میتوانی فقط خودت را باور کن حتی اگر کسی تو را باور ندارد، برای موفق شدن بجنگ و به همه نشان بده که نابینایی فقط یک محدودیت است نه ناتوانی.
#امیر احمدی.

مشاوره نابینایان . همه روزه تلفنی و حضوری مرکز مشاوره اقدسیه ۰۲۱۲۶۱۳۵۵۴۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *