علائم افسردگی

علائم افسردگی

علائم افسردگی چیست؟

درمان افسردگی چیست؟

راه های برخورد با فرد افسرده کدامند؟

افسردگی چه تاثیری در روند ارتباطی فرد افسرده به وجود می آورد؟

از علائم افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

علائم افسردگی چیست؟

۱_ فرد افسرده در اغلب اوقات میل جنسی کمتری دارد

البته در بعضی از موارد فرد افسرده به رابطه جنسی پرخطر روی می‌آورد. فرد افسرده معمولاً بی بندوبار میشود و از لحاظ روابط خانوادگی بسیار بی عاطفه و نامهربان میشود. این رفتارها تأثیرات منفی جدی بر سلامت و کیفیت زندگی فرد می گذارد.

۲_ عدم توجه به خود .

یکی دیگر از علائم افسردگی این است که فرد افسرده به هیچ عنوان به خود و پیرامون خود توجه نکرده و برای خود ارزش قائل نمی‌شود مثلاً کارهای عادی روزمره را یافت می کنند و یا به تاخیر انجام می دهد. کلاس های خود را نامرتب می‌رود به لباس و سر و وضع خود نمی رسد . و چون عزت نفس پایینی دارد از فصل کارهای خود بر نیامده و هدفمند حرکت نمی کند.

۳_ مواد مخدر

. کشیدن سیگار و مصرف مواد مخدر دیگر از علائم دیگر افسردگی می باشد فرد افسرده معمولاً روی به سیگار و غیره می آورد و سعی می کند افسردگی خود را با کشیدن سیگار جبران نمایند البته این نوع افراد در حقیقت بهای درمان افسردگی بیماری دیگری به نام اعتیاد پیدا می کنند.

۴_ قمار و تفریحات ناسالم

. کسانی که عادت به قمر و تفریحات ناسالم دارند چون دارای هیجان زیاد می شود افسردگی گرفته و احتمالاً دچار سوء استعمال الکل می شوند. این افراد قبل از شروع قمار و اضطراب و افسرده هستند و نتیجه قمار هر چه که باشد از نظر روانی حاصل برای فرداشب احساس افسردگی را آرام نمی‌کند.

۵_ رفتارهای هیجانی

. افراد افسرده می توانند هر دو حالت هیجانی را داشته باشند یعنی بعضی وقتا دارای احساس شدید غم نا امیدی و نگران و هیجان ضعیف بوده و در بعضی اوقات دیگر هیجان‌های بسیار بالا که تبدیل به پرخاشگری می شود را دارا باشند.

۶_ پرخوری

. طبق آمار و مطالعات بین پرخوری و افسردگی مخصوصن در افراد میانسال رابطه مستقیم وجود دارد به این معنی که افراد افسرده معمولاً غذایی بیشتری می خورد البته لذت کامل اذان نمی‌برند.

۷_ فراموشکاری و سهل انگاری .

در افراد افسرده بخشی از مغز که به حافظه و یادگیری مرتبط است کوچک و ضعیف می شود البته این موضوع در افراد مسن بیشتر می‌شود که البته با درمان افسردگی این موضوع نیز کنترل شده و درمان میگردد.

۸_ پرت کردن حواس یا انجام کارهای مختلف برای سرخوشی کوتاه مدت.

از علائم افسردگی زیاده روی در خرید اعتیاد به اینترنت مصرف الکل و غیره را می توان برشمرد که البته فرد افسرده سعی می‌کند حتی برای مدت کوتاه هم شده این اعمال را انجام داده و سرخوشی کوتاه مدت برای فرد ایجاد نماید مطمئناً روشی برای درمان افسردگی نیست.

 

مرکز مشاوره اقدسیه – مشاوره تلفنی و حضوری ۰۲۱۲۶۱۳۵۵۴۲

2 دیدگاه در “علائم افسردگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *